Odwiedza nas 779 gości
Artykułów: 5656 Odsłon: 5896297

ALARM - 112

„Dilerka” nie popłaca

„Dilerka” nie popłaca

    Zatrzymano 42-letniego wałbrzyszanina, u którego w domu znaleziono 42 gramy amfetaminy. Narkotyki mężczyzna schował w pufie....

Kradną na potęgę

Kradną na potęgę

    Nie ma dnia, by w rejonie Pl. Rycerskiego gdzie trwają jeszcze prace wykończeniowe na parkingu nie interweniowali strażnicy ...

Napadli i pobili

Napadli i pobili

    Ofiarą okazał się niewinny 50-latek, który w biały dzień szedł ulicą Wiejską w Wałbrzychu. Nagle podeszło do niego dwóch męż...

Polub nas!

Prywatne Ogrody Działkowe

dowynajecia

Tajemniczy Dolny Śląsk

Co widzisz na fakturze za prąd?

 

Mam przed sobą faktury z Tauronu, które przedstawił mi czytelnik. - Dlaczego przy rozliczeniu drugiego półrocza wykazano mi niedopłatę 3,41zł, a w pierwszej opłacie prognozowanej odjęto nadpłatę 5,23 zł? - pyta. Podobnych pytań bez odpowiedzi zadaje wiele.

 

 

 

 

- Czy wykazaną niedopłatę powinienem zapłacić według faktury, która rozlicza półrocze i która opatrzona jest własnym numerem, czy owa niedopłata jest dodana to pierwszej opłaty prognozowanej, której blankiet opatrzony jest własnym - innym numerem? Skoro mam do czynienia z dwiema de facto fakturami o różnych numerach, powinienem płacić dwa razy? – zastanawia się Czytelnik.

Nasz Czytelnik pokazuje mi fakturę wcześniejszą, za I półrocze minionego roku, za dom. - Tam wykazana jest niedopłata 44,92 zł, a do pierwszej transzy opłaty doliczają mi 36, 28zł. Rozliczenie za garaż za II półrocze 2012 roku pokazuje końcową liczbę wziętą z sufitu. Nikt nie dojdzie do ładu, to psyhologiczna rozgrywka. Chodzi o to, żeby mieszać – denerwuje się Stanisław Bagiński z Wałbrzycha.

Każda osoba, z którą zastanawiam się nad rozliczeniami z Tauronu, jest zdezorientowana. Nie rozumie, skąd biorą się kwoty na fakturze, dlaczego wydają się przeczyć jedne drugim. Czy rzeczywiście odbiorca prądu ma pozostać w niewiedzy, by potem ścigać go przez komornika za przeoczoną złotówkę? Czy osoba, która ma nie złotówkę, ale kilkaset złotych niedopłaty, ma płacić tę kwotę raz na fakturę rozliczeniową i drugi raz w pierwszej transzy opłaty prognozowanej?

- Informuję, że faktury za energię elektryczną przedstawione przez pana Stanisława Bagińskiego dotyczyły dwóch różnych punktów poboru energii elektrycznej: domu i garażu – tłumaczy na początek Elżbieta Bukowiec, rzecznik prasowy TAURON Sprzedaż sp. z o.o.

- Każdy z tych punktów poboru rozliczany jest oddzielnie, to znaczy posiada inny numer indywidualnego konta, na które należy dokonywać wpłat. Bank, za pośrednictwem którego pan Stanisław Bagiński regulował należności za energię elektryczną, pomimo wystawionej przez TAURON dyspozycji wpłaty należności na dwa różne konta (osobno dla domu i osobno dla garażu), sumował należności z domu i garażu, i przelewał całą kwotę na poczet należności za energię elektryczną zużytą w domu. (Bez pisemnej dyspozycji klienta nie możemy przeksięgowywać pieniędzy między różnymi punktami poboru energii elektrycznej) – wyjaśnia Elżbieta Bukowiec, rzecznik prasowy firmy Tauron Sprzedaż, która rozlicza naszą konsumpcję energii.

- W ten sposób, pomimo iż klient był przekonany, że bank reguluje należności prawidłowo, na koncie właściwym dla punktu poboru energii w garażu pozostawały nieuregulowane należności (o których przypominaliśmy panu Stanisławowi Bagińskiemu w formie komunikatów zamieszczonych na pierwszej stronie faktur), a na koncie właściwym dla punktu poboru energii w domu powstawała nadpłata – wyjaśnia.

Elżbieta Bukowiec analizuje na potrzeby naszego Czytelnika i czytelników w ogóle fakturę po fakturze – co zajmuje kilka stron - by wykazać, skąd biorą się podane kwoty. Wszystkich tych stron nie możemy opublikować, mija się to zresztą z celem. Na małej próbie spróbuję pokazać zasadę.

Faktura za dom rozliczająca II półrocze minionego roku wykazuje 3,41 zł niedopłaty.

- Należność do zapłaty (niedopłata) - w tym przypadku 3,41 zł - jest informacją dla klienta, że wystawione na dany okres rozliczeniowy prognozy, czyli wartość prognozowanych rachunków z poprzedniej faktury (pozycja nr 2) były mniejsze od rzeczywistego rozliczenia danego okresu (pozycja nr 1) o kwotę 3,41 zł. Na to konto (czyli konto właściwe dla domu) wpłynęła jednak kwota wyższa (o 8,37 zł) niż to wynikało z wartości prognozy z poprzedniej faktury. Z tego powodu klientowi nie została doliczona kwota 3,14 zł jako niedopłata do pierwszego blankietu. Od pierwszego blankietu odjęta została nadpłata w wysokości 5,23 zł, która wynika z następującego rachunku: 3,14 zł + 5,23 zł = 8,37 zł – wyjaśnia rzecznik podkreślając prawidłowość rozliczeń.

I przypomina zasadę: jeżeli z rozliczenia wynika należność do zapłaty (niedopłata), to doliczana jest ona do pierwszego blankietu opłat. Klient reguluje niedopłatę wraz z dokonaniem płatności za pierwszy blankiet opłat. Nigdy nie płaci się więc dwa razy niedopłaty.

Tak czy siak w zawiłościach rozliczeń do ładu nie dojdziemy – my, przeciętni konsumenci energii elektrycznej. Nie łudźmy się nawet. O każde wyjaśnienie musimy zwracać się do Tauronu indywidualnie. Nie tego Tauronu, krtóry dostarcza energię do naszego domu, ale do Tauronu w Krakowie, który nam wystawia faktury. To dwie osobne firmy.


Na co zwracać uwagę przy płaceniu rachunków za energię elektryczną?
CO MOŻE SIĘ ZDARZYĆ?
Jeżeli użyjesz niewłaściwego blankietu do zapłaty lub źle wypełnisz przelew bankowy.
Przykład: Jeśli masz do zapłaty rachunek w czerwcu, a uregulujesz zapłatę, korzystając z blankietu np. listopadowego, to wpłata zostanie zaksięgowana zgodnie z dyspozycją na rachunek listopadowy.
Skutek: Należność do zapłaty w czerwcu nie zostanie uiszczona i na Twoim koncie pojawi się zadłużenie.
Jeżeli połączysz kwoty faktur z kilku punktów poboru (np. z domu, mieszkania, garażu) i wpłacisz je na jeden, wybrany przez siebie rachunek.
Jeżeli pomylisz konto i zapłacisz rachunek za zużycie energii elektrycznej w mieszkaniu na poczet zużycia energii elektrycznej w garażu.
Przykład: Masz dwa punkty poboru, np. dom i garaż. W związku z tym od TAURONA dostajesz:
- osobną fakturę i blankiety do wpłat dla domu,
- osobną fakturę i blankiety do wpłat dla garażu.
Jeśli chcesz zapłacić rachunek za energię zużytą w domu, ale przez pomyłkę użyjesz numeru konta przypisanego do rachunków za zużycie energii w garażu, wtedy Twoja wpłata zostanie zaksięgowana na rachunek za garaż. Podobnie będzie, jeśli zsumujesz kwoty kilku rachunków i wpłacisz je na jedno konto.
Skutek: W obu przypadkach pojawi się zadłużenie wynikające z niezapłacenia rachunków dla poszczególnych obiektów. W sytuacji, gdy kwota, którą należy zapłacić, nie zostanie uregulowana w terminie, otrzymasz wezwanie do zapłaty.  
ZWRÓĆ UWAGĘ!
Upewnij się, że numer konta, na który wpłacasz należność, dotyczy właściwego punktu poboru i właściwego okresu rozliczeniowego.
Nie sumuj wpłat z mieszkania, domu czy garażu. Nawet jeśli termin płatności upływa tego samego dnia, nie przekazuj ich na jeden numer konta.
Potrzebujesz informacji, jak poprawnie realizować wpłaty? Zadzwoń! Tel. 32 606 0 606
JEŻELI REGULUJESZ PŁATNOŚCI GOTÓWKĄ:
Wykorzystaj w tym celu otrzymane od TAURONA blankiety wpłat (są załączone do każdej faktury).
Podaj kasjerowi tylko ten blankiet, który chcesz zapłacić. Pamiętaj, że każdy blankiet posiada inny termin płatności.
Wybierz te punkty płatności gotówkowej, które gwarantują bezpieczeństwo transakcji! Spółka TAURON podpisała umowy zapewniające bezpieczeństwo wpłat z VIA Moje Rachunki oraz Pocztą Polską. Adresy miejsc, w których możesz dokonać wpłat znajdują się na stronie www.tauron-pe.pl
JEŻELI REGULUJESZ PŁATNOŚCI PRZELEWEM:
Dokonaj wpłaty na numer konta bankowego wskazanego na fakturze. Pamiętaj, że każdy punkt poboru np. dom, mieszkanie, garaż, ma inny numer konta.
Nie sumuj płatności dotyczących kilku punktów poboru. Reguluj należności indywidualnie dla każdego obiektu.

Wiara

Nieśli krzyż przez Podzamcze

Nieśli krzyż przez Podzamcze

    Tłumy wałbrzyszan wzięły udział w uroczystościach Drogi Krzyżowej, które odbyły się w piątek, 18 kwietnia na Podzamczu. Inic...

Bądźmy odważnymi świadkami Chrystusa Zma…

Bądźmy odważnymi świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego

    „Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychpowstał”! Drodzy bracia i siostry, Liturgia słowa Niedzieli Zmartwychwstania p...

Katedra spowiada cały czas

Katedra spowiada cały czas

  W czasie Wielkiego Postu warto zrewidować nasz kontakt z Panem Bogiem. Poszukujmy w tym czasie właściwego dla siebie sposobu mo...

Zobacz o czym pisaliśmy...

Pobierz poprzedni numer NWW w PDF Pobierz poprzedni numer Tygodnika w PDFPortal wykonany i administrowany przez Studio Grafiki Komputerowej i Reklamy Multimedialnej LCG.pl

asd